Kurulum ve Kullanım Kılavuzu

Kolay Asistan uygulaması için baştan sona tüm aşamaları içermektedir

Sol menüden gitmek istediğiniz sayfayı seçebilirsiniz.


 • Oluşturulma : 8 Aralık 2020
 • Son Güncelleme: 3 Mayıs 2021

Lütfen kurulum, ayarlar ve problem çözümleri için öncelikle bu kılavuzu kullanınız, içerisinde herkesin anlayabileceği şekilde oluşturulmuş tüm detaylar yer almaktadır. Kılavuzda problemin çözümünün olmadığını düşünüyorsanız lütfen bizimle WhatsApp üzerinden irtibata geçerek talebinizi detaylıca belirtin. WhatsApp için Tıklayınız.HIZLI KURULUM

Kolay Asistanı kurmak çok kolay ve hızlıdır. Ortamala kurulum süresi 2 dakika, Yazıcıyı sıfırdan kurmak 5 dakika, Ağdan yazdırma ayarlarını yapmak 2 dakika sürmektedir. Tüm ayarlar dahil toplam kurulum süresi 9 dakikadır.

Aşağıdaki hızlı kurulum adımlarını takip ederek kurulumu tamamlayabilir ve ayarları yapabilirsiniz. Ancak herhangi bir sorun durumunda aşağıdaki detaylı kurulum dökümanlarından faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki detaylı dökümanda karşılaşılabilecek tüm soru ve sorunların çözümü yer almaktadır.

 1. Buradan programı İNDİRİN
 2. İndirilen dosyayı tıklayarak İleri -> İleri ... diyerek kurulumu tamamlayın. Daha detaylı bilgi için tıklayın.
 3. Masaüstüne gelen Kolay Asistan simgesi ile uygulamayı açın. Uygulama ilk açıldığında üye olduğunuzda belirlediğiniz mail ve şifreyi soracak. Yazdıktan sonra GİRİŞ yapın. Kurulum tamamlandı ve uygulama kullanıma hazır. Şifrenizi hatırlamıyorsanız Buradan sıfırlayın
 4. Giriş yaptıktan sonra ilk yapmanız gereken Ayarlar -> Yazıcı Ayarları menüsünden yazıcıyı seçip kaydetmektir. Artık etiket yazdırabilirsiniz. Yazıcının kurulumunu yapmadıysanız seçeneklerde görünmez. Yazıcıyı hızlıca kurmak için Buraya tıklayarak kurulum dökümanına gidebilirsiniz.
 5. Yazıcıyı kurduysanız ancak etiket ayarını yapmadıysanız (etiket tasarımı hatalı olur veya hiç yazdırmayabilir). Ayarları hızlıca yapmak için Buraya tıklayarak etiket ayarı dökümanına gidebilirsiniz
 6. Bir yazıcı ile birden çok bilgisayarda yazdırmak için Ağ Paylaşımını kullanmanız gerekir. Ayarlar -> Yazıcı Paylaşımı mesünüsünden Ana Bilgisayarı seçerek Paylaşıma Aç butonuna tıklayın. Sonra ağ üzerinden yazdıracak bilgisayarda da aynı menüde Terminali seçerek Ana Bilgisayar adını yazın ve Bağlan butonuna tıklayın. bağlantı sağlandıktan sonra artık Kolay Asistanı sorunsuz bir şekilde kullanabilir ve dilediğiniz gibi etiket yazdırabilirsiniz.
 7. Yazıcı Paylaşımı ile ilgili detaylı bilgiye Buraya tıklayarak gidebilirsiniz.
 8. Hızlı kurulumdaki özet bilgiler sizin için yeterli olmadıysa aşağıda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

NASIL KULLANILIR

Kolay Asistanı kullandığınızda size o kadar kolay ve pratik gelecek ki, asla vazgeçmek istemeyeceksiniz.

 1. Ekranda sabit duran hızlı işlem butonu tek tıkla açılır tek tıkla kapanır ve istediğiniz yere sürükleyip bırakabilirsiniz.
 2. Medula sayfanızda reçeteyi kaydettiğinizde Sağ alt tarafa bildirim gelir. Bildirim üzerindeki YAZDIR butonuna tıklarsanız tarif etiketlerini direk yazdırır. DÜZENLE butonuna tıklarsanız tarif etiketlerini görür, düzenleyebilir ve o şekilde yazdırırsınız. Bildirimin ekranda kalma süresi 10 saniyedir, ancak ayarlardan değiştirebilirsiniz. Ayrıca bildirim gitse bile Uygulama butonuna tıklayarak sol menüden son 50 işleme ulaşabilirsiniz.
 3. nakit satışlarda ayrıca bir işlem yapmanıza gerek yok, kendi otomasyon programınızda nakit satış yaparken Kolay Asistan Nakit Satış etiketlerinizi hazırlar. Kaç kalem satış yaptıysanız Uygulama butonunun üzerinde yazar. Butona sadece tek tıklama yaparak etiketlere ulaşıp yazdırabilirsiniz. Nakit satışlarda elle tek tek doz girmenize gerek yok. Varsayılan olarak prospektüsünde tavsiye edilen dozu sizin için tanımladık. Size sadece kontrol edip yazdırmak kalıyor. Kolay Asistan bu özelliğiyle benzersizdir ve yeniliklerine devam edecektir.
 4. Kolay Asistanı kullandığınızda ne kadar kolay, pratik, hızlı ve benzersiz olduğunu hissedeceksiniz. Kullanıcı dostu arayüzü ile hemen tüm detaylarını keşfedeceksiniz.

Kolay Asistan Kullanım ve AyarlarıÜyelik Başvurusu

Üye olmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. https://www.kolayasistan.com internet sayfasına giriş yapın.
 2. PANEL yazan butona tıklayın.
 3. Açılan sayfada KAYIT OLUN butonuna tıklayın.
 4. Gerekli bilgileri eksiksiz şekilde doldurduktan sonra KAYIT OL butonuna tıklayın.
 5. Kayıt işlemi tamamlanmıştır. Hesabınız yönetici onayından sonra aktifleştirilecektir.
 6. Hesabınız aktif edildikten sonra PANEL sayfasından E-posta adresi ve Şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.


Hesap Aktivasyonu

Hesap Aktivasyonu için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Hesabınız yönetici onayından sonra aktifleştirilecektir.
 2. Hesabınız aktifleştirildiğinde mail adresinize veya Cep telefonunuza bilgilendirme mesajı gelecektir.
 3. E-posta hesabınızda Spam Klasörünü kontrol etmeyi unutmayın.
 4. Hesabınız aktif edildikten sonra PANEL sayfasından E-posta adresi ve Şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.


Program Dosyasını İndirme

PANEL sayfasından E-posta ve Şifre ile giriş yaptıktan sonra

Sol menüne "Kurulum & Destek" menüsü altındaki "Masaüstü Programı İndir"e tıklıyoruz. Tıklamayla beraber programi indirmeye başlayacaktır.

Responsive image      

Program Kurulumu

Programı kurmak için aşağıdaki adımları takip edin;

 1. İndirdiğiniz Program Dosyasını çift tıklayarak çalıştırın.
 2. Kurulum dosyası açıldığında Windows SmartScreen uyarısı çıkarsa aşağıdaki görselde gösterilen yerlere tıklayarak yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

 • Eğer bilgisayarınızda .NET FRAMEWORK yüklü değilse (çoğu bilgisayarda yüklüdür) uyarı verecektir ve Şimdi yüklemek ister misiniz diye soracaktır. EVET veya YÜKLE diyerek .Net Framework'u kuruyoruz. Yükleme bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz ve indirdiğimiz programı kurmak için tekrar açıyoruz
 • Eğer .Net Framework yüklüyse klasik kurulum ekranı açılacaktır.
 • İleri,ileri diyerek ve sözleşmeyi kabul ederek program kurulumunu bitiriyoruz.
 • Kurulum tamamlandığında Masaüstünüze "Kolay Asistan" programını açmak için simge gelecektir. Ona tıklayarak programı çalıştırıyoruz.
 • Program ilk açıldığında 1 defaya mahsus üye olurken kullandığınız E-posta ve Şifrenizi soracaktır.


 • E-posta ve Şifre ile giriş yaptıktan sonra ekrana sürükleyerek istediğiniz yere taşıyabileceğiniz bir "Program Butonu" gelecektir.
 • Bu ikon "Tek Tıklama" ile açılır ve yine üzerine "Tek Tıklama" ile kapanır.
 • Tıklandığında açılan pencere programın arayüzüdür ve tüm işlemleri oradan gerçekleştirmektedir


 • Program Ayarları

  Program kurulumu tamamlandıktan sonra program içindeki ayarların detaylı açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.  Bildirim Ayarları

  Ayarlar -> Bildirimler sayfasındaki ayarların ne işe yaradığı aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

  Responsive image

  Nakit Satış Ayarları

  Ayarlar -> Nakit Satış sayfasındaki ayarların ne işe yaradığı aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

  Responsive image

  Tercih Ayarları

  Ayarlar -> Tercihler sayfasındaki ayarların ne işe yaradığı aşağıda anlatılmıştır.

  1. Ücretlendirme Etiketinin yazdırılmasını istemiyorsanız "Ücret etiketini otomatik yazdır" kutusundaki seçimi kaldırın. Bu şekilde ücret etiketi ekrana gelir ama yazdırılmaz.
  2. Eczane Adı ve Telefonunun etikette gösterilmesini istemiyorsanız "Eczane adını etikete otomatik ekle" seçimini kaldırın. Bu şekilde eczane adı ve telefonu etikette yazdırılmaz
  Responsive image

  Yazıcı Kurulum ve Ayarları

  Burada yazıcının kutudan çıkarıldıktan sonra kurulumu yapılarak örnek bir tarif etiketi yazdırıncaya kadarki işlemler anlatılmaktadır. Bu işlemler yazıcının bağlı olduğu bilgisayarda yapılır. Ağdan yazdırma bir sonraki menüde anlatılmaktadır. Eğer yazıcınız zaten kuruluysa ve etiket yazdırabiliyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

  Daha önce bir tarif programı kullanıldıysa genellikle bu ayarlar yapılmıştır, tekrar yapmaya gerek yoktur. Buna rağmen etikette kayma vs gibi sorunlar varsa aşağıda belirtilen adımları uygulayarak temiz ve sorunsuz bir kurulum yapabilirsiniz.  Yazıcının Başlatılması ve Yazdırmaya Hazır Duruma Getirilmesi

  Burada bilmeniz gereken önemli bir detay; Birçok yazıcı firmasının teknik destek ekibi bulunmaktadır. Yazıcının kurulması ve hazır hale getirilmesi için teknik destek sağlamaktalar. Aşağıda bazı firmaların iletişim bilgisi paylaşılmıştır. ÜCRETSİZ olarak teknik destek alabilir ve yazıcıyı yazdırmaya hazır duruma getirilmesini sağlayabilirsiniz.

  • POSSİFY - (0212) 210 70 36
  • XPRINTER - (0216) 523 35 70
  • ARGOX - (0212) 212 60 14


  1. Yazıcının güç kablosunu prize takalım ve diğer ucunu yazıcının arkasındaki girişe takalım.
  2. Yazının Açma/Kapama düğmesinden yazıcıyı açık konuma getirelim. Yazıcının ışığının yanması gerekir.
  3. Yazıcının USB kablosunun bir ucunu yazıcının arkasındaki girişe diğer ucunu bilgisayarın USB girişlerinden birine takalım.
  4. Yazıcının içine yazdırmak için kullanacağımız etiket rulosunu yerleştirelim. (Bazı yazıcılarda rulonun ortalanması gerekirken bazı yazıcılarda ruloyu sola yaslamak gerekiyor. Bunu ruloyu takarken farkedersiniz.)
  5. Yazıcının önde bulunan butonuna (Feed) basalım. Bastıktan sonra dışarıya kağıt vermesi gerekir. Dışarıya kağıt vermezse yukardaki maddeleri tekrar gözden geçirelim ve kapağı kapattıktan sonra bir miktar etiketin yazıcının dışında olduğundan emin olalım.
  6. Yazıcıda Kırmızı ışık yanıyorsa hata var demektir. Bu durumda Feed butonuna uzun basınız veya yazıcıyı güç düğmesinden kapatıp tekrar açınız


  Driver (Sürücü) Kurulumu

  Driver, yazıcıdan çıktı alabilmek için gerekli olan yazılımdır. Her markanın driver yazılımı farklıdır.

  Driver indirmek ve kurmak için şu 3 yolu kullanabilirsiniz.

  1. Yazıcıyla beraber gelen CD açılarak içindeki kurulum dosyasını çalıştırmak
  2. Üretici marka ve modeliyle internette arama yaparak üreticinin sitesine giderek oradan indirmek veya müşteri hizmetlerini arayarak driver indirme linki talep etmek
  3. Kolay Asistan Programı içerisinde Ayarlar -> Yazıcı Ayarları menüsünden yazıcı markanızı seçerek Driver İndir butonuna tıklamak
  Responsive image


  Aşağıdaki resimlerdeki adımları takip ederek Driver (Sürücü) yazılımını kurabilirsiniz. Resimleri büyütmek üzerine tıklayın  Etiket Ayarları

  Driver yazılımında istediğimiz ebatlarda etiket yazdırmak ve diğer baskı ayarlarını yapmak için 2 yöntem kullanabiliriz

  1. Kolay Asistan Programı içerisinde Ayarlar -> Yazıcı Ayarları menüsünden yazıcı modelini seçerek Ayarla butonuna tıklamak
  2. Denetim Masası -> Aygıt ve Yazıcıları Görüntüle sayfasından termal yazıcıyı Sağ Tıklayarak -> Yazıcı Ayarlarını yapmak

  1. Yöntem - Kolay Asistan içerisinden Hızlı ve Kolay ayarlama

  Responsive image

  2. Yöntem - Denetim Masası -> Aygıt ve Yazıcılar -> Sağ Tık -> Yazıcı Özelliklerini seçerek yazdırma tercihlerini ve etiket ayarlarını yapmak

  Aşağıda resimlerdeki adımları takip ederek ayarları yapabilirsiniz. Büyütmek için resimleri tıklayın.  Yazıcı Paylaşımı

  Kolay Asistan uygulamasını kullanırken ağdan yazdırmak için aşağıdaki basit adımları uygulamanız yeterli. Bu sayede terminal bilgisayalardan da etiket yazdırabileceksiniz.

  Bu adımları yapmanız sadece Kolay Asistan uygulamasından ağdan yazdırmayı aktifleştirir. Word, Excel, Bartender vs gibi diğer uygulamalardan Ağdan yazdırmak için Sol Menü -> Ağdan Yazıcı Ekleme menüsündeki adımları uygulamanız gerekir. Etiket yazdırmayı sadece Kolay Asistan ile yapıyorsanız bu adımları uygulamanız yeterli.  Aşağıda resimlerle gösterilen basit ayarları yaparak Kolay Asistan ile ağdan yazdırabilirsini. Büyütmek için resimleri tıklayın.  Ağdan Yazıcı Ekleme

  Ağdan yazıcı ekleyerek diğer bilgisayarlardan da yazıcıyı kullanabilirsiniz. Diğer bilgisayarlardan yazıcıyı kullanabilmek için yazıcının bağlı olduğu bilgisayarın açık olması gerekir.  Windows Paylaşım Ayarları

  Yazıcıyı ağdan eklemek için öncelikle hem Ana Bilgisayardan hem de Terminal bilgisayarlardan Windows Paylaşım Ayarlarını yapmak gerekiyor. Bunun için aşağıdaki resimlerdeki adımları takip ediniz. Resimleri büyütmek için üzerine tıklayın  Yazıcı Paylaşım Ayarları

  Yazıcıyı ağdan eklemek için Denetim Masası -> Aygıt ve Yazıcılar -> Yazıcı Sağ Tık -> Yazıcı Özelliklerini seçerek aşağıda resimde gösterilen adımları takip ederek ayarlarını yapın ve kaydedin. Resimleri büyütmek için üzerine tıklayın  Ağdaki Yazıcıyı Terminale Ekleme

  Yukarda gösterilen gerekli ayarlar yapıldıktan sonra Terminal bilgisayardan Ağ araması yaparak yazıcıyı bulmak ve eklemek gerekiyor. Yazıcı 1 defa eklendikten sonra sürekli kullnılabilecek.  Sık Sorulan Sorular

  Aşağıda Sık Sorulan Soruları bulabilir ve cevaplarını detaylıca okuyabilirsiniz.

  Kolay Asistan Eczane otomasyon programlarından bağımsız çalışır. Tüm eczane otomasyon programlarıyla beraber kullanılabilir. Kolay Asistan eczane otomasyon programlarının verilerine müdahale etmez.
  Iisque Anim pariatur cliche reprehenderit, enim eiusmod high life accusamus terry richardson ad squid. Food truck quinoa nesciunt laborum eiusmod. Brunch 3 wolf moon tempor, sunt aliqua put a bird on it squid single-origin coffee nulla assumenda shoreditch et. Nihil anim keffiyeh helvetica, craft beer labore wes anderson cred nesciunt sapiente ea proident. Ad vegan excepteur butcher vice lomo.
  Iisque persius interesset his et, in quot quidam persequeris vim, ad mea essent possim iriure. Mutat tacimates id sit. Ridens mediocritatem ius an, eu nec magna imperdiet.
  Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Anim pariatur cliche reprehenderit, enim eiusmod high life accusamus terry richardson ad squid. Food truck quinoa nesciunt laborum eiusmod. Brunch 3 wolf moon tempor, sunt aliqua put a bird on it squid single-origin coffee nulla assumenda shoreditch et. Nihil anim keffiyeh helvetica, craft beer labore wes anderson cred nesciunt sapiente ea proident. Ad vegan excepteur butcher vice lomo.
  Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Food truck quinoa nesciunt laborum eiusmod. Brunch 3 wolf moon tempor, sunt aliqua put a bird on it squid single-origin coffee nulla assumenda shoreditch et. Nihil anim keffiyeh helvetica, craft beer labore wes anderson cred nesciunt sapiente ea proident. Ad vegan excepteur butcher vice lomo.
  Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Food truck quinoa nesciunt laborum eiusmod. Brunch 3 wolf moon tempor, sunt aliqua put a bird on it squid single-origin coffee nulla assumenda shoreditch et. Ad vegan excepteur butcher vice lomo.


  Teknik Destek

  Kurulum ve kullanım konularında teknik destek almak için sağ alt tarafta yer alan Canlı Destek Modülümüzü kullanarak bize yazabilirsiniz. Teknik ekibimiz çevrimiçi olduğu taktirde anında dönüş sağlayacaktır. Teknik ekibimizin çevrimdışı olduğu durumlarda ise mesaj kaydınızı bırakın ve size en kısa sürede geri dönüş sağlayalım.

  Bize 0850 305 25 40 WhatsApp hattımızdan da mesaj yazabilirsiniz.

  Teknik ekibimiz Haftaiçi 10:00 - 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

  Not: Teknik ekibimizin çevrimdışı olduğu durumlarda ise mesaj kaydınızı bırakın ve size en kısa sürede geri dönüş sağlayalım.

  Bizi tavsiye etmeyi unutmayın


  Diğer Modüllerimiz

  Checkout Our Below Premium Templates

  Our Portfolio


  Versiyon Yenilikleri

  See what's new added, changed, fixed, improved or updated in the latest versions.

  For Future Updates Follow Us @themeforest / @facebook / @twitter / @Dribbble

  Version 1.1 (12 Oct, 2020)

  • Added Your information here for added new feature
  • Fixed Some minor bugs for browser compatibility
  • Fixed Some minor bugs for responsive
  • Updated FontAwesome to Latest Version
  • Updated Bootstrap to Latest Version
  • Updated Improvements in CSS and JS

  Version 1.0 (8 April, 2020)

  Initial Release